Co to jest stół interaktywny i jak działa?

Jeszcze kilka lat temu uznany zostałby za sprzęt rodem z filmów science fiction. Dziś stół interaktywny jest rozwiązaniem technologicznym coraz częściej pojawiającym się w naszych firmach, miejscach publicznych, a nawet prywatnych domach.

Krótka historia stołu interaktywnego
W 2007 roku pierwszej prezentacji tego wyjątkowego wynalazku dokonała firma Microsoft. Był to komputer z dużym 30 calowym ekranem – blatem, który rzeczywiście bardzo przypominał stół. Nazwano go Surface, czyli w tłumaczeniu na język polski „powierzchnia”. Firma co jakiś czas wprowadzała kolejne udoskonalenia, a podobne urządzenia zapragnęli mieć również inni potentaci rynku elektronicznego. Dla przykładu w 2011 roku firma Samsung stworzyła SUR40, o panelu obsługiwanym dotykowo, który również podobny był do stołu.
Dla przeciętnego zjadacza chleba urządzenia te były całkowicie nieosiągalne, ze względu na ich bardzo wysoką cenę. Stworzone zostały raczej z myślą o biurach, hotelach czy branży rozrywkowej. Podobne stoły zaczęły jednak opracowywać również mniejsze firmy. Ich stoły interaktywne okazały się dużo bardziej przystępne cenowo, choć i tak nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Wykorzystanie stołów interaktywnych
Możliwości wykorzystania tego typu sprzętu są ogromne. Obecnie stoły interaktywne są używane głównie w lokalach rozrywkowych, stanowiąc nie lada atrakcję. Można za ich pośrednictwem dokonać zamówienia. Wystarczy, że wszystkie produkty np. drinki zostaną sfotografowane i opisane. Klienci mogą się w ten sposób dokładnie z nimi zapoznać, ocenić ich popularność, a nawet przyjrzeć się ocenom wystawianym przez innych klientów.

Stoły interaktywne doskonale wspierają sprzedaż. Są idealnym nośnikiem informacji oraz reklamy. Znajdują zastosowanie w dużych centrach handlowych. Można na nich np. umieścić interaktywną mapę centrum handlowego czy informacje o bieżących promocjach. Spotykane są także w muzeach, gdzie na stołach montuje się ciekawe aplikacje z interesującymi wiadomościami czy też różnego rodzaju quizy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stół interaktywny wykorzystać podczas różnego rodzaju szkoleń oraz prezentacji i dzięki temu uatrakcyjnić ich formę. Dla uczestników szkolenia stół może być nie tylko umileniem czasu, ale również atrakcyjnym nośnikiem przekazywanych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *